Na Slovensku vysadia stovky stromov na pomoc sokolom

Na Slovensku vysadia stovky stromov na pomoc sokolom

Sokol červenonohý je podľa ochranárov na našom území kriticky ohrozeným druhom, v roku 2014 pozorovali na Slovensku len štyri páry, z ktorých zahniezdili napokon iba tri.

Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) plánuje v rámci projektu na zvýšenie populácie ohrozeného sokola červenonohého na Slovensku vysadiť stovky stromov.

Ako organizácia informovala na svojej internetovej stránke, v prvej fáze projektu vysadia 60 stromov v blízkosti obce Tvrdošovce v okrese Nové Zámky. Ochranári plánujú vysadiť 900 stromov v piatich lokalitách západného Slovenska, konkrétne na území chránených vtáčích území Dolné Považie, Lehnice, Úľanská mokraď, Sysľovské polia a Ostrovné lúky.

Dôvodom výsadby stromov je, že tu budujú hniezda havrany poľné

Dôvodom výsadby stromov pri obci Tvrdošovce je, že v tejto oblasti si pravidelne budujú hniezda stovky havranov poľných. Sokoly červenonohé si vlastné hniezda nestavajú, ale obsadzujú hniezda iných druhov.

"Súčasná kolónia havranov v Tvrdošovciach hniezdi v starom topoľovom lesíku, stromy sa tu vekom prirodzene lámu a rozpadávajú," povedal Roman Slobodník z RPS. "Preto sme sa tu rozhodli vysadiť 60 stromov. Ide o duby, hrušky, topole aj javory." Podľa ochranárov zvýšená možnosť hniezdenia môže prispieť k zvýšeniu počtu hniezdiacich sokolov červenonohých v oblasti.

Projekt výsadby stromov je súčasťou ochrany sokola červenonohého

Projekt výsadby stromov je súčasťou programu LIFE11 NAT/HU/000926 Ochrana sokola červenonohého v Karpatskej kotline, ktorý finančne podporuje Európska komisia. V rozmedzí rokov 2012 až 2018 majú na program zvýšenia počtu sokolov červenonohých na území Slovenska a Maďarska vyčleniť 3 625 649 eur, pričom komisia zabezpečí 75 percent finančných prostriedkov. Na projekte spolupracujú s RPS aj maďarskí ochranári, Štátna ochrana prírody SR a Ministerstvo životného prostredia SR.

Sokol červenonohý je dravec, ktorý obýva predovšetkým suché trávne porasty, lesostepi a poľnohospodársku krajinu nížinných oblastí doplnenú o lúky a pasienky, pričom sa vyhýba súvislým lesným porastom. Stromoradia, vetrolamy a brehové zárasty bežne využíva na hniezdenie a staré stromy a ďalšie vyvýšené miesta na hliadkovanie počas lovu koristi.

Zdroj: www.webnoviny.sk