Svätokatarínska ochutnávka mladých vín - Modra - 24.11.2017

Tento rok už XVIII. ročník tradičnej priateľskej koštovky chystajú majstri svojho remesla v Modre. Akciu, kam majú všetky Katky, Katušky a Katarínky vstup zadarmo, si nenechajte ujsť v piatok 24. novembra.

S tradíciou degustácie mladých vín prišiel ako prvý na Slovensku spolok vinohradníkov a vinárov v Modre Vincúr. Založil tak tradíciu degustácií mladých vín pred ich oficiálnym uvedením na trh, kde si v priateľskej atmosfére svoje mladé vínka vzájomne pochvália a ohodnotia profesionálni aj amatérski vinári z Modry a širokého okolia.
 
Ide zároveň o zhodnotenie uplynulého vinohradníckeho roka a požehnanie modranských mladých vín. Potom už nasleduje obľúbená priateľská susedská degustácia prinesených vzoriek.
 

PROGRAM

  • uvítanie hostí a prítomných – Vincent Jakubec, predseda spolku Vincúr
  • zhodnotenie vinohradníckeho roku 2017 – Vladimír Sodoma
  • požehnanie mladých vín o 17:00 – evanjelický farár Ján Oslík a rímskokatolícky kňaz Jozef Mišík
  • priateľská susedská degustácia prinesených vzoriek vín
 
Prečo Svätokatarínske mladé vínka? Najmä z dôvodu, že koncom novembra je už možné predegustovať prvé slovenské mladé biele a ružové vínka, ktoré sú už stiahnuté z kvasníc a odkalené, a to tak, že si vyznávači tohto lahodného moku budú v Modre môcť vychutnať ich podmanivú arómu a svieže kyselinky typické pre malokarpatské odrody, ktorých zber prebehol v mesiacoch september a október.
 
Označovať víno slovami "mladé víno" možno len víno s chráneným označením pôvodu, ak je naplnené do spotrebiteľského balenia najneskôr do konca kalendárneho roku, v ktorom sa vykonal zber hrozna použitého na výrobu tohto vína. Také víno možno začať uvádzať na trh najskôr v prvý novembrový pondelok roku zberu hrozna. Svätokatarínske víno je mladé víno, pri ktorom medzi zberom a príchodom na trh prejde iba pár týždňov. Má ľahkú farbu a do 12 percent alkoholu.
svatokatarinska_ochutnavka_mladych_vin_-_modra